دوشنبه, 07 خرداد 1397 ساعت 20:48

سمپوزیوم بازتوانی شناختی

نوشته شده توسط

 اولین سمپوزیوم بازتوانی شناختی در تاریخ 31 خرداد و 1 تیر 1397 با حضور اساتید برجسته ی این حوزه برگزار شد.

دكتر محمدتقي جغتايي
دکتر مهدی تهرانیدوست
دکتر علیرضا مرادی
دکتر پیمان حسنی ابهریان
دکتر پیمان حسنی ابهریان
پروفسور مایکل وبر

هدف از برگزاری سمپوزیوم

در گذشته ای نه چندان دور باور بر این بود که توانمندی های مغزی، امری ذاتی و از پیش تعیین شده بوده و نمی توان تغییرات چشمگیری در آنها ایجاد کرد، اما مطالعات اخیر نشان داده اند که این باور نادرست بوده و با استفاده از روش های گوناگون توانبخشی شناختی، بهبود عملکرد مغز قابل دستیابی است.

توانبخشی شناختی، روشی است برای کمک به بیماران در جهت افزایش توانایی آنها در پردازش و تفسیر اطلاعات. هدف از این روش کمک به افراد مبتلا به اختلالات شناختی، به منظور  ایجاد توانایی در انجام فعالیت های روزمره به وسیله ی بهبود یا جبران  نقایص عملکردهای مغزی است.

خرسندانه، امروزه دانش و فناوری توانبخشی شناختی محدود به اختلالات و بیماری ها نبوده بلکه حوزه گسترده تری را نیز فرا می گیرد که عبارت است از توانمندسازی شناختی افراد سالم.

توانمندسازی شناختی، روشی است برای بهبود عملکرد های شناختی افراد سالم که دارای عملکرد شناختی در حد طبیعی و قابل قبول بوده اما بدلایلی تمایل به ارتقاي عملکرد های شناختی خود دارند. هدف از این روش ها رسیدن به موفقیت های بیشتر در زندگی روزمره است.

در واقع توانبخشی شناختی، تلاشی است جهت بازگرداندن ظرفیت های شناختی از دست رفته و یا بهبود ظرفیت های شناختی موجود.

 

اهمیت توانبخشی و توانمندسازی شناختی

در قرن بیست و یکم، اهمیت توانبخشی و توانمندسازی شناختی به حدی است که در کشور های توسعه یافته حجم بزرگی از بازار ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را بویژه در فضای مجازی به خود اختصاص داده است. در حال حاضر 83% از مردم آمریکا چکاپ شناختی را به طور سالیانه در برنامه خود دارند. علاوه بر این، به عنوان نمونه می توان مشاهده کرد که تنها یکی از شرکت های ارائه دهنده خدمات توانبخشی شناختی در فضای مجازی به نام لوموسیتی در سراسر نقاط دنیا نزدیک به 70 میلیون نفر کاربر دارد.  همچنین مشاهده می شود که ارائه دهندگان اینگونه خدمات و کاربران آنها در فضای مجازی روز به روز رو به افزایش است تا حدی که پیش بینی شده گردش مالی این حوزه در آمریکا تا سال 2020 به مرز 6 میلیارد دلار خواهد رسید.

چنین به نظر می رسد که هیچ فردی در هیچ گروه سنی و صرف نظر از بیمار و یا سالم بودن، بی نیاز از خدمات توانبخشی و توانمندسازی شناختی نیست. در یک نظر سنجی به عمل آمده در ایالات متحده، 94% مردم اظهار داشته اند که حفظ و ارتقاء عملکرد های شناختی یکی از مهم ترین اولویت های حوزه سلامت است.

 

ضرورت توانبخشی شناختی

توانبخشی شناختی در هر سن، جنس و نژاد یک ضرورت فردی و اجتماعی است. اگرچه اختلالات شناختی در سنین مختلف و تحت شرایط متفاوت بروز می نمایند اما مهمترین زمان بروز آنها دوران کودکی و بویژه اوایل آن است. لذا با توجه به این مسئله و همچنین اهمیت این دوران در رشد و تکامل انسان و زندگی آینده وی، این دوران در خط اول اولویت نیاز به خدمات شناختی قرار گرفته است. این نیاز به طور خاص در کودکان مبتلا به اختلالات بیش فعالی و نقص توجه، اختلالات یاد گیری، طیف آتیسم و فلج مغزی که روی هم رفته درصد بالایی از کودکان را به خود اختصاص می دهند آشکارتر و نمایان تر است.

پس از دوران کودکی و نوجوانی، دوره جوانی جایگاه دوم را از نظر نیاز به خدمات توانبخشی شناختی به خود اختصاص داده است. یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی، بویژه در دوران جوانی، اعتیاد بوده و مهمترین مورد از اختلالات این افراد که هم به عنوان علت این بیماری و هم معلول آن مطرح است، اختلالات شناختی است. لذا ارزیابی و توانبخشی شناختی اعتیاد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. همچنین، بیماری اسکلروز منتشر و تروماهای مغزی دو اختلال نسبتا شایع دیگر در این طیف سنی است که با آسیب های شناختی بالایی همراه بوده و توانبخشی شناختی این بیماران نیز از اولویت های گروه جوانان و ابتدای میانسالگی است.

بیماری های روانپزشکی و در راس آنها اسکیزوفرنی نیز یکی دیگر از موارد فراگیر و نیازمند به مداخلات شناختی هستند که نسبت به سایر موارد دامنه سنی گسترده تری را فرا گرفته و نیاز به آن است که مورد توجه بیشتری قرار گیرند.

پس از معضل اعتیاد، مهمترین مشکل بنیادی در سراسر دنیا، کهولت و مشکلات ناشی از آن است. در این راستا اختلالات شناختی به عنوان مهمترین عامل در از کار افتادگی سالمندان مطرحند که از دوران میانسالگی آغاز شده و با افزایش سن شدت می یابند. از این رو، توانبخشی شناختی افراد دارای نواقص شناختی جزئي و مبتلایان به  بیماری آلزایمر یکی دیگر از مهمترین موارد نیاز به این دسته از خدمات درمانی است. علاوه بر این، در این سنین سکته های مغزی نیز شایع بوده و توانبخشی شناختی آسیب دیدگان از آن دارای اهمیت بسزایی است.

هدف از سمپوزیوم بازتوانی شناختی

همان گونه که یاد شد، هیچ فردی در هیچ گروه سنی و صرف نظر از بیمار و یا سالم بودن، از خدمات توانبخشی و توانمند سازی شناختی بی نیاز نیست و این خدمات به عنوان یک نیاز اساسی و ضرورت در زندگی انسان عصر حاضر از اهمیت بسزایی برخوردار است. در این راستا، اختلال طیف آتیسم، اعتیاد، اسکیزوفرنی، سکته های مغزی و زوال عقل از مهم ترین موارد نیازمند به مداخلات توانبخشی شناختی هستند. لذا برآن شدیم که در نخستین گردهمآیی باز توانی شناختی، این موارد را در اولویت قرار داده و دریچه ای به بحث و گفتگو در پیرامون این موارد باز نماییم.

دبیر اجرایی سمپوزیوم : دکتر پیمان حسنی ابهریان

رئیس سمپوزیوم : دکتر علیرضا مرادی

دبیر علمی سمپوزیوم: دکتر مهدی تهرانی دوست

مکان برگزاری

تهران - بزرگراه شهید دکتر چمران - خیابان جلال آل احمد - رو به روی کوی نصر - خیابان دکتر کاردان - دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران - سالن همایشهای کوثر

جهت ثبت نام به لینک : http://cogrehabsymp.ir/RegPersonel.aspx مراجعه کنید

چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 22:25

گفتار درمانی

نوشته شده توسط


گفتاردرمانی یا آسیب‌ شناسی گفتار و زبان، رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روش های تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد.

ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌باشد.

گفتار درمانگران به درمان کودکانی که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به هر دلیلی توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند می‌پردازند.

این متخصصین در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند.

در اختلالات زیر باید به یک گفتاردرمان مراجعه نمود:

۱- تاخیر در شروع گفتار در کودکان

۲- اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

۴-کم شنوایی یا ناشنوایی

۶-اختلال در بلع

۷-در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی

8-اتیسم و بیش فعالی

9-اختلال یادگیری شامل اختلال خواندن و نوشتن و املا

10-ناروانی گفتار و لکنت زبان در کودک و بزرگسال

11-اختلال صوت و حنجره (زیر و بمی، کیفیت و تشدید صوت )

12-اختلال در تشدید و شکاف کام و لب

13-اختلالات گفتار و زبان در عقب ماندگی ذهنی و سندروم داون

چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 22:04

کار درمانی

نوشته شده توسط


کاردرمانی یکی از رشته های علوم توانبخشی است که ارزیابی و مداخلات درمانی برای رشد،بازیابی و حفظ توانمندیهای مراجعین جهت انجام فعالیتها را ارائه میدهد.

بخش کاردرمانی کلینیک مغز و شناخت در دو بخش کاردرمانی کودکان و کاردرمانی بزرگسالان فعال است.

 • بخش کودکان:
  ارزیابی و درمان کودکان دارای
  اختلالات تکاملی شامل اختلال طیف اتیسم، نقص توجه بیش فعالی، اختلالات یادگیری،اختلال هماهنگی رشدی( خام حرکتی)، اختلال پردازش حسی، کم توانی ذهنی، اختلالات رفتاری، هر گونه اختلالات عملکردی ثانویه به بیماریها
  این بخش دارای‌ حیطه های زیر می باشد:
  ۱- کاردرمانی حسی و حرکتی
  اختلال پردازش حسی یا SPD (sensory processing disorder) نقص در ثبت مغزی حواس بینایی،شنوایی،لامسه، عمقی و وستیبولار است. در این اختلال ثبت پایین و یا بالای حواس منجر به بروز رفتارهایی چون تدافع لمسی، ناامنی جاذبه ای، بیش فعالی و یا دوری گزینی می شود. درمان این اختلال با استفاده از رویکرد یکپارچگی حسی که اغلب در قالب تمرینات حرکتی است توسط متخصص کاردرمانی صورت میگیرد. هم چنین درمان تاخیر تکاملی در مهارت های ادراکی و حرکتی همچون تعادل، چابکی،سرعت واکنش، هماهنگی دو طرفه، مهارتهای بینایی حرکتی، ادراک فضایی از اقدامات این بخش است.
  ۲- کاردرمانی شناختی
  ۳- کاردرمانی عصبی بینایی و اتاق چندحسی
  در این بخش با استفاده از مدالیته نور و حرکت به درمان اختلالات پردازش و ادراک بینایی حرکتی پرداخته می شود. از chromotherapy برای تسهیل یادگیری در کودکان اتیسم، سندروم داون و اختلال یادگیری استفاده میشود. همچنین اتاق اسنوزلن برای کاهش اضطراب بیماران به کار می رود.
  ۴- کاردرمانی عملکرد دست
  ۵- بازی درمانی
 • بخش بزرگسالان:
  ارزیابی و درمان بیماریهای نورولوژی، ارتوپدی و روماتولوژی شامل سکته مغزی، ضربه مغزی، پارکینسون، آلزایمر،Ms، آرتریت روماتوئید، بیماریهای عضلانی
 • این بخش دارای حیطه های زیر می باشد:
  ۱- کاردرمانی جسمی حرکتی
  ۲- کاردرمانی شناختی
  ۳-کاردرمانی عملکرد دست
  ۴- فعالیتهای روزمره (ADL)
یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 19:42

سری جدید ژورنال کلاب های پژوهشکده علوم شناختی

نوشته شده توسط

سری جدید ژورنال کلاب های کلینیک مغز و شناخت و پژوهشکده ی علوم شناختی از بهمن ماه ۹۶ آغاز شده است. در این سلسله جلسات به مباحث روز جهان علوم شناختی با محوریت علمی پرداخته خواهد شد. هدف از این جلسات فراهم آوردن بستری علمی  برای آشنایی علاقمندان و پژوهشگران علوم شناختی می باشد تا بتوانند از دریچه ی چشم سخنرانان مدعو و دانشجویان محقق،  با مسائل علمی دانشمندان علوم شناختی آشنا گردند. بدیهی است که این فرصت کوتاه، تنها مجالی است برای لحظه ای درنگ. برگزارکنندگان جلسات ژورنال کلاب امیدوارند جرقه هایی کوتاه در ذهن های مشتاقان به علوم شناختی ایجاد کنند. برای دیدن جزییات و ساعت به بخش آخرین خبرها مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا