چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 22:25

گفتار درمانی

نوشته شده توسط


گفتاردرمانی یا آسیب‌ شناسی گفتار و زبان، رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روش های تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد.

ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌باشد.

گفتار درمانگران به درمان کودکانی که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به هر دلیلی توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند می‌پردازند.

این متخصصین در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند.

در اختلالات زیر باید به یک گفتاردرمان مراجعه نمود:

۱- تاخیر در شروع گفتار در کودکان

۲- اشکال در تلفظ اصوات گفتاری

۴-کم شنوایی یا ناشنوایی

۶-اختلال در بلع

۷-در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی

8-اتیسم و بیش فعالی

9-اختلال یادگیری شامل اختلال خواندن و نوشتن و املا

10-ناروانی گفتار و لکنت زبان در کودک و بزرگسال

11-اختلال صوت و حنجره (زیر و بمی، کیفیت و تشدید صوت )

12-اختلال در تشدید و شکاف کام و لب

13-اختلالات گفتار و زبان در عقب ماندگی ذهنی و سندروم داون

چهارشنبه, 09 اسفند 1396 ساعت 22:04

کار درمانی

نوشته شده توسط


کاردرمانی یکی از رشته های علوم توانبخشی است که ارزیابی و مداخلات درمانی برای رشد،بازیابی و حفظ توانمندیهای مراجعین جهت انجام فعالیتها را ارائه میدهد.

بخش کاردرمانی کلینیک مغز و شناخت در دو بخش کاردرمانی کودکان و کاردرمانی بزرگسالان فعال است.

 • بخش کودکان:
  ارزیابی و درمان کودکان دارای
  اختلالات تکاملی شامل اختلال طیف اتیسم، نقص توجه بیش فعالی، اختلالات یادگیری،اختلال هماهنگی رشدی( خام حرکتی)، اختلال پردازش حسی، کم توانی ذهنی، اختلالات رفتاری، هر گونه اختلالات عملکردی ثانویه به بیماریها
  این بخش دارای‌ حیطه های زیر می باشد:
  ۱- کاردرمانی حسی و حرکتی
  اختلال پردازش حسی یا SPD (sensory processing disorder) نقص در ثبت مغزی حواس بینایی،شنوایی،لامسه، عمقی و وستیبولار است. در این اختلال ثبت پایین و یا بالای حواس منجر به بروز رفتارهایی چون تدافع لمسی، ناامنی جاذبه ای، بیش فعالی و یا دوری گزینی می شود. درمان این اختلال با استفاده از رویکرد یکپارچگی حسی که اغلب در قالب تمرینات حرکتی است توسط متخصص کاردرمانی صورت میگیرد. هم چنین درمان تاخیر تکاملی در مهارت های ادراکی و حرکتی همچون تعادل، چابکی،سرعت واکنش، هماهنگی دو طرفه، مهارتهای بینایی حرکتی، ادراک فضایی از اقدامات این بخش است.
  ۲- کاردرمانی شناختی
  ۳- کاردرمانی عصبی بینایی و اتاق چندحسی
  در این بخش با استفاده از مدالیته نور و حرکت به درمان اختلالات پردازش و ادراک بینایی حرکتی پرداخته می شود. از chromotherapy برای تسهیل یادگیری در کودکان اتیسم، سندروم داون و اختلال یادگیری استفاده میشود. همچنین اتاق اسنوزلن برای کاهش اضطراب بیماران به کار می رود.
  ۴- کاردرمانی عملکرد دست
  ۵- بازی درمانی
 • بخش بزرگسالان:
  ارزیابی و درمان بیماریهای نورولوژی، ارتوپدی و روماتولوژی شامل سکته مغزی، ضربه مغزی، پارکینسون، آلزایمر،Ms، آرتریت روماتوئید، بیماریهای عضلانی
 • این بخش دارای حیطه های زیر می باشد:
  ۱- کاردرمانی جسمی حرکتی
  ۲- کاردرمانی شناختی
  ۳-کاردرمانی عملکرد دست
  ۴- فعالیتهای روزمره (ADL)
یکشنبه, 06 اسفند 1396 ساعت 19:42

سری جدید ژورنال کلاب های پژوهشکده علوم شناختی

نوشته شده توسط

سری جدید ژورنال کلاب های کلینیک مغز و شناخت و پژوهشکده ی علوم شناختی از بهمن ماه ۹۶ آغاز شده است. در این سلسله جلسات به مباحث روز جهان علوم شناختی با محوریت علمی پرداخته خواهد شد. هدف از این جلسات فراهم آوردن بستری علمی  برای آشنایی علاقمندان و پژوهشگران علوم شناختی می باشد تا بتوانند از دریچه ی چشم سخنرانان مدعو و دانشجویان محقق،  با مسائل علمی دانشمندان علوم شناختی آشنا گردند. بدیهی است که این فرصت کوتاه، تنها مجالی است برای لحظه ای درنگ. برگزارکنندگان جلسات ژورنال کلاب امیدوارند جرقه هایی کوتاه در ذهن های مشتاقان به علوم شناختی ایجاد کنند. برای دیدن جزییات و ساعت به بخش آخرین خبرها مراجعه کنید یا اینجا کلیک کنید.

فیزیوتراپی

هدف اصلی فیزیوتراپی مغز و شناخت بهبود کیفیت زندگی بیماران سکته مغزی است. مرکز فوق تخصصی مغز و شناخت با دارا بودن کادر بسیار مجرب و امکانات ویژه می تواند کمک بسیار موثری را برای افراد با مشکلات جسمی داشته باشد. در این مرکز همچنین آموزش برنامه هایی جهت ایجاد مهارت های حرکتی و استقلال هر چه سریعتر بیماران جهت برگشت به فعالیت های روزمره صورت می گیرد. بخش فیزیوتراپی کلینیک مغز و شناخت دارای تخصصی ترین و مجهز ترین دستگاه های فیزیوتراپی است که متخصصین این مرکز با تجارب منطبق بر استاندارد های روز دنیا به درمان بیماران سکته های مغزی و سایر بیماری هایی که نیاز به فیزیوتراپی تخصصی دارند، می پردازند. کلینیک مغز و شناخت  مجهز به مدرن ترین تجهیزات ساخت کشور های آلمان ، بلژیک ، ژاپن و کره ی جنوبی می باشد.

 

 

چه کسانی می توانند از خدمات فیزوتراپی استفاده کنند؟ 

 • بیماران سکته ی مغزی
 • افراد مبتلا به پارکینسون
 • درمان بیماری های مرتبط با ستون فقرات و گرفتگی های ( اسپاسم) عضلانی
 • در کودکان مبتلا به فلج مغزی
 • افراد مبتلا به فلج عصب صورت
 • بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی
 • افراد مبتلا به دردھای رماتیسمی حاد و مزمن در ناحیه کمر 
 • افراد مبتلا به التھاب مفاصل ،ضایعات نخاعی ، التھاب عفونی مھره ھای ستون فقرات

چه خدماتی در بخش فیزیوتراپی ارائه می شود 

 • دستگاه التراسوند: این دستگاه امواج صوتی با فرکانس 1، 2 و 3 مگاهرتز تولید می کند. این امواج می توانند تا عمق 3 الی 5 سانتی متری بافت های بدن نفوذ کنند. امواج التراسوند به بافت اعمال می شوند و در اثر میکروماساژ و افزایش دمای عمقی نرم شده و جنبش مولکولی بیشتری را تجربه می کنند. استفاده از امواج التراسوند برای آسان نمودن انتقال موضعی دارو نیز کاربرد دارد. این امواج باعث می شوند جذب مناسب دارو از طریق پوست به خوبی صورت گیرد.ژل ها و کرم هایی با خاصیت کاهش درد و ضد التهاب به همراه این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند.
 • لیزر تراپی:این مرکز با استفاده از لیزر پر توان که خاصیت ضد درد، تحریک سلولی، ضد التهابی، نفوذ عمقی و تآثیر گذار دارد به درمان بیماری هایی چون تاندونیت، سندرم های ستون فقرات، سندرم های سیاتیک، دردهای عضلانی و بیرون زدگی دیسک می پردازد.همچنین می توان بیماران روماتولوژی که دچار آرتریت روماتوئید، رماتیسم مفصلی و آرتروز هستند را به کمک این تکنولوژی روز دنیا در کلینیک فیزیوتراپی مغز و شناخت درمان نمود.
 • الکتروتراپی: در این مرکز در هر یک از کابین ها یک دستگاه جامع الکتروتراپی وجود دارد.که این دستگاه جریان های کم، متوسط و بالا برای تحریک یونی و درمان درد را پشتیبانی می کند.
 • بادی آنالایزر:
 • در جریان درمان بیماری های مرتبط با ستون فقرات و گرفتگی های ( اسپاسم) عضلانی از این دستگاه استفاده می شود. تعیین نسبت و میزان توده های عضلانی و بافت های چربی افراد تحت درمان با مکانوتراپی نیازمند اطلاع از وضعیت عضلات بیمار می باشیم که در صورت نیاز به تقویت آنها بپردازیم.
 • مگنت تراپی:
 • بیماری های زیر با استفاد ه از مگنت تراپی درمان می شوند:

تحریک کننده الکترومغناطیسى با نفوذى شگفت انگیز و بسیار ژرف و عمیق
-آسیب ھای ستون فقرات
-دردھای رماتیسمی حاد و مزمن در ناحیه کمر ، التھاب مفاصل ،
ضایعات نخاعی ، التھاب عفونی مھره ھای ستون فقرات
-اختلالات عصبی : آسیب ھای اعصاب محیطی
اختلالات اسکلتی ماھیچه ای :
- آرتروز ، رماتیسم مفصلی
- دردھای ناحیه گردن ، رفع گرفتگی ماھیچه ھا ، شانه ای منجمد
- بیماری ھای دستگاه تناسلی : درد پروستات
- کنترل درد بعد از تصادفا ت
- اھداف توان بخشی روی اعصاب یا ماھیچه پس از شکستگی
- کنترل درد در آتروفی ماھیچه ا ی، اسپاسم، انکیلوسیس
* محرک چند قابلیتی Talent نتایج بسیار بی نظیری را در ھر کاربردی به دست می آورد.

 • تکار تراپی:دستگاه تکار با استفاده از امواج رادیوفرکانس Monopolar تأثیرات گرمایی عمقی به بافت اعمال می کند. این دستگاه حالت پیشرفته ای از دیاترمی است که به صورت مقاومتی و خازنی به تنظیمات لازم برای تعیین عمق نفوذ مورد نظر می پردازد.
  آسیب هایی که با استفاده از این دستگاه درمان می شوند عبارتند از:
  -التهاب تاندون حاد و مزمن، جراحات عضلانی و کوفتگی، آرتروز، سندرم دهانه رحم، تورم لنفاوی، تورم و سلولیت.

  -دیاترمی مقاومتی اثر عمیقی بر روی استخوان ها، رباط ها، تاندون ها و عضلات دارد و برای کشیدگی ها نیز بسیار مؤثر می باشد. دیاترمی خازنی نیز تأثیرات خود را از طریق تحریک بیولوژیکی به بافت همبند و بافت های عصبی می گذارد.

 • مکانوتراپی: در این بخش تجهیزات کاملی شامل ، پارالل بار ، سیستم بالانس، تخت تراکشن، صندلی کوادی سپس، فپس، فریم، شولدرویل، مانکی بار و دستگاه ترکیبی  برای بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.
 • فیزیوتراپی در بیماران پارکینسون:بیماری پارکینسون به صورت لرزش، مشکل در حفظ تعادل و سفتی اندامها در بیماران ظاهر می شود. در این مرکز بیماران می توانند بدون کمک و یا با حد اقل حمایت فعالیت های روزمره ی خود را انجام دهند. همچنین برنامه ی حرکات ورزشی توسط فیزیوتراپیست با توجه به شدت بیماری تجویز می گردد.
 • فیزیوتراپی در فلج مغزی:فیزیوتراپی در کودکان مبتلا به فلج مغزی باعث بهبود انعطاف پذیری در مفاصل، افزایش هماهنگی و تعادل گروه های عضلانی و وضعیت های صحیح ایستادن و راه رفتنمی گردد. درمان فیزیوتراپی فلج مغزی روشهای گوناگونی دارد که متخصصین فیزیوتراپی با توجه به نیاز های بیمار از آنها بهره می گیرد.
 • فیزیوتراپی در فلج صورت:فلج عصب صورت نوعی ضعف در عضلات صورت است که به طور ناگهانی و معمولا در یک طرف صورت به وجود می آید. در این مرکز با کمک متخصصین کارآمد و تجهیزات به روز امکان بازیابی قدرت عضلات صورت و نیز ایجاد توازن در بین این عضلات وجود دارد.


تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا