Admin

Admin

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نشست متخصصین، درمانگران، کارآموزان و پرسنل کلینیک مغز و شناخت و اعضای شورای راهبردی و علمی این مرکز، با حضور دکتر کمال خرازی و دکتر محمدتقی جغتایی در تاریخ 18 اسفند 1397 برگزار شد.

در این نشست دکتر پیمان حسنی ابهریان ریاست کلینیک مغز و شناخت، دکتر آناهیتا خرمی مدیر آموزش و پژوهش کلینیک مغز و شناخت و سوپروایزرهای بخش های ارزیابی نوروسایکولوژیک، مشاوره و روان درمانی، توانبخشی شناختی، توانبخشی سالمندی، الکتروفیزیولوژی، کاردرمانی، گفتاردرمانی و دپارتمان سکته مغزی به ارائه ی گزارش عملکرد سالانه ی کلینیک و پیشنهادات پرداختند.

در انتهای این نشست دکتر کمال خرازی با اشاره به اینکه دست اندرکاران تاسیس کلینیک مغز و شناخت زحمات زیادی را متحمل شده اند از اساتید کلینیک مغز و شناخت جهت ترسیم مسیر حرکت کلینیک تقدیر و تشکر به عمل آوردند.

در ادامه دکتر کمال خرازی با تاکید بر ایجاد فضای دوستانه و صمیمی و لذت از کار جمعی از دانشجویان خواست تا همیشه دانشجو باشند و همیشه یاد بگیرند و آموزش دهند.

دکتر کمال خرازی افزود :
امیدواریم این جمعی که امروز شکل گرفته است با قوت بتواند وظایفش را انجام دهد و از جهت دانش و تجربه توسعه پیدا کند تا مدلی برای کشور در حوزه ی بازتوانی شناختی قرار گیرد و با راهنمایی درمانگران این حوزه مردم بتوانند از بازتوانی شناختی و روش ها آن بهره مند شود.

نشست شورای علمی و راهبردی کلینیک جامع توانبخشی مغز و شناخت با حضور مسئولین محترم وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران،موسسه عالی علوم شناختی و متخصصین این مرکز در تاریخ شنبه 18 اسفند ماه 1397 برگزار شد.

در این نشست که با حضور دکتر کمال خرازی، دکتر محمدتقی جغتایی،دکتر علیرضا مرادی، دکتر مهدی شادنوش، دکتر حامد برکاتی، دکتر وحید شریعت، دکتر احمد حاجبی، دکتر کتایون رازجویان، دکتر مهدی تهرانی دوست، دکتر محمد قدیری، دکتر عباس حق پرست، دکتر پیمان حسنی ابهریان، متخصصین و صاحب نظران حوزه‌ی توانبخشی شناختی برگزار شد، علمکرد دو ساله‌ی کلینیک جامع توانبخشی مغز و شناخت مورد بررسی قرار گرفت و سیاست گذاری های لازم جهت پیش برد اهداف در سال آینده بحث شد.

ADHD (بیش فعالی / عدم توجه) یک اختلال مربوط به یادگیری نیست اما می تواند بر روی یادگیری فرد به شدت تاثیر بگذارد. همچنین بسیاری از افراد دارای ADHD، مشکلاتی همچون افسردگی و اضطراب را در مقاطعی تجربه می کنند که می تواند بسیار ناخوشایند باشد.

در ادامه بعضی از مشکلاتی که می تواند به همراه ADHD اتفاق بیفتد را نام می بریم:

  • مشکل در عملکرد های اجرایی (Executive Function): مشکلاتی همچون اختلال در توجه، حافظه، سازمان بندی و برنامه ریزی، دنبال کردن راهنمایی ها و دستورالعمل ها و توانایی کنترل خود در شرایط مختلف.
  • خوانش پریشی (Dyslexia): این اختلال به عنوان مشکل و عدم توانایی فرد در خواندن است که می تواند در اشکال دیگری و در بعضی از موارد مثل تلفظ کلمات و حروف و همچنین خواندن و درک علائم ریاضی نیز مشاهده شود.
  • اختلال ریاضی و اختلال در نوشتن (Dyscalculia & Dysgraphia): این دو اختلال جزئی از اختلالات مربوط به یادگیری می باشند اما در افراد دارای ADHD هم بسیار دیده می شود. کودکان دارای اختلال ریاضی در درک اعداد و استفاده و به کار بردن نماد های ریاضی مشکل دارند. کودکان دارای اختلال نوشتن نیز کودک قادر به نوشتن نمی باشد و حتی به دست گرفتن قلم نیز برای این افراد دشوار است و نکته مهم در اینجا این است که همگی این مشکلات بیشتر مربوط به مغز بوده و پروتکل های درمانی خاص خود را نیز دارا می باشند و نمی توان به تنهایی آنها را صرفاً به لجبازی و تنبلی کودک نسبت داد.
  • مشکلات در پردازش های حسی (Sensory Processing): افراد دارای ADHD بعضاً در پردازش ورودی های حسی خود مانند، ورودی های شنیداری و دیداری مشکل دارند و قادر نیستند تا بر روی آنها توجه پایداری را داشته باشند.
  • افسردگی و اضطراب: یک روز فردی را که دارای ADHD است تصور کنید، دیر به مدرسه یا محل کار خود ممکن است برسد، تکالیف خود را فراموش بکند که انجام بدهد، مشکلاتی در برقراری ارتباط با دوستان و خانواده پیدا کند و غیره. تمامی این فشارها باعث می شود تا فردی که دارای ADHD است ریسک بالایی را برای ابتلا به بیماری های مربوط به روان به خصوص افسردگی و اضطراب داشته باشد.

 حرکات ریز غیر ارادی چشم ها فارغ از هر نوع پاسخ دیگری که فرد مقابلمان نشان می دهد، می تواند به ما بفهماند که آیا مطلبی را که آموزش داده شده متوجه شده است یا نه! این یافته ها می تواند پنجره جدیدی باز کند تا بتوانیم نحوه پردازش اطلاعات را در افرادی مانند کودکان کم سن و سال و یا کسانی که دارای شرایط خاص جسمانی و ذهنی هستند و به محرک های بیرونی کمتر پاسخ می دهند، بهتر درک کنیم.  

چطور می شود فهمید که افراد واقعا مطالب را یاد می گیرند یا نه؟ یکی از پاسخ های جدید به این سوال در حرکات ریز چشم است. در پژوهشی جدید، محققان با استفاده از ابزار ردیاب چشم - که جهت حرکات چشم را اندازه گیری می کند- به بررسی این سوال پرداخته اند. در این پژوهش به افراد داوطلب تصاویری در سمت راست یا چپ صفحه مانیتور نشان داده شد. نحوه ارائه این تصاویر بر روی صفحه از یک الگوی مشخص که فرد بتواند آن را یاد بگیرد تبعیت می کرد. همزمان با ارائه این تصاویر، دستگاه ردیاب چشم سرعت حرکت چشم بین این تصاویر را مورد ارزیابی قرار می داد. نکته مهم آن است که برخی از تصاویر در مکان هایی از صفحه ارائه می شدند که فرد انتظار نداشت تصاویر را در آنجا ببیند. جالب است بدانیم حرکات چشم افراد قبل از آنکه تصویر بعدی ارائه شود با توجه به الگوی یاد گرفته شده به سمت خاصی سوگیری داشت. این حرکات چشم در واقع بیانگر نحوه پردازش اطلاعات در مغز است. از طریق همین حرکات می شود پیش از آنکه فرد هیچ گونه واکنشی از قبیل پاسخ کلامی نشان دهد رفتارهای بعدی او را پیش بینی کرد.

این یافته ها می تواند در حوزه سلامتی و آموزش به ویژه در افراد دچار مشکلات توجهی و یا ارتباطی مفید باشد. در حقیقت، این سیگنال های ریز حرکتی می توانند به ما در پیش بینی پاسخ های افراد به محرک های محیطی با دقت بالاتری کمک کنند.

صفحه1 از14

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا