متوجه شدی؟ این را می توانم از چشم هایت بخوانم!

10 اسفند 1397
نویسنده :  

 حرکات ریز غیر ارادی چشم ها فارغ از هر نوع پاسخ دیگری که فرد مقابلمان نشان می دهد، می تواند به ما بفهماند که آیا مطلبی را که آموزش داده شده متوجه شده است یا نه! این یافته ها می تواند پنجره جدیدی باز کند تا بتوانیم نحوه پردازش اطلاعات را در افرادی مانند کودکان کم سن و سال و یا کسانی که دارای شرایط خاص جسمانی و ذهنی هستند و به محرک های بیرونی کمتر پاسخ می دهند، بهتر درک کنیم.  

چطور می شود فهمید که افراد واقعا مطالب را یاد می گیرند یا نه؟ یکی از پاسخ های جدید به این سوال در حرکات ریز چشم است. در پژوهشی جدید، محققان با استفاده از ابزار ردیاب چشم - که جهت حرکات چشم را اندازه گیری می کند- به بررسی این سوال پرداخته اند. در این پژوهش به افراد داوطلب تصاویری در سمت راست یا چپ صفحه مانیتور نشان داده شد. نحوه ارائه این تصاویر بر روی صفحه از یک الگوی مشخص که فرد بتواند آن را یاد بگیرد تبعیت می کرد. همزمان با ارائه این تصاویر، دستگاه ردیاب چشم سرعت حرکت چشم بین این تصاویر را مورد ارزیابی قرار می داد. نکته مهم آن است که برخی از تصاویر در مکان هایی از صفحه ارائه می شدند که فرد انتظار نداشت تصاویر را در آنجا ببیند. جالب است بدانیم حرکات چشم افراد قبل از آنکه تصویر بعدی ارائه شود با توجه به الگوی یاد گرفته شده به سمت خاصی سوگیری داشت. این حرکات چشم در واقع بیانگر نحوه پردازش اطلاعات در مغز است. از طریق همین حرکات می شود پیش از آنکه فرد هیچ گونه واکنشی از قبیل پاسخ کلامی نشان دهد رفتارهای بعدی او را پیش بینی کرد.

این یافته ها می تواند در حوزه سلامتی و آموزش به ویژه در افراد دچار مشکلات توجهی و یا ارتباطی مفید باشد. در حقیقت، این سیگنال های ریز حرکتی می توانند به ما در پیش بینی پاسخ های افراد به محرک های محیطی با دقت بالاتری کمک کنند.

52 بازدیدها
Admin

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا