روش هایی برای کاهش ولخرجی در افراد دارای ADHD (بیش فعالی / نقص توجه)

01 اسفند 1397
نویسنده :  

روش هایی برای کاهش ولخرجی در افراد دارای ADHD (بیش فعالی / نقص توجه)

برای بسیاری از افراد دارای ADHD، مقاوت در برابر ولخرجی کردن بسیار دشوار است. یکی از نشانگان ADHD، رفتارهای تکانشی است که در این مورد باعث می شود تا فرد ابتدا چیزی را بخرد و بعد از آن به چرایی خریدن آن فکر بکند.

در ادامه راهکارهایی برای کاهش ولخرجی ارائه می کنیم:

  • لیست خرید درست بکنید: حتما قبل از رفتن به خرید بر طبق نیازهای خود لیست خریدی را آماده کرده و خود را ملزم کنید تا فقط و فقط از روی اقلام همان لیست خرید بکنید.
  • از پول نقد استفاده بکنید: در هنگام خرید به جای استفاده از کارت های بانکی و اعتباری از پول نقد استفاده بکنید و خود را ملزم کنید که برای خرید کردن تنها از پول نقد استفاده بکنید. با این راهکار به دلیل کم شدن پول بصورت فیزیکی، رفتارهای ولخرجی شما نیز می تواند کاهش پیدا بکند و تمایل شما به پس انداز کردن نیز افزایش پیدا بکند.
  • اقلامی که خرید کردید را یادداشت کنید: بعد از اینکه با خریدهای خود به منزل برگشتید بر روی یک کاغذ لیست کالاهای خریداری شده را با فونت بزرگ یادداشت کنید و بر روی یخچال یا هر جای دیگری که در معرض دید شما باشد بچسبانید تا از چیزهایی که خریده اید آگاه باشید و از خرید دوباره آنها بصورت تکانشی جلوگیری کنید.
  • قبل از خرید با اطرافیان خود صحبت کنید: پیش از هر بار خرید کردن دیگران را از قصد خود برای خرید آگاه کنید و از آنها مشورت بگیرید تا از خرید های بی مورد جلوگیری کنید.
111 بازدیدها
Admin

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا