چه عاملی باعث می شود که فرد مبتلا به دمانس پرخاشگر شود؟ (بخش سوم)

28 دی 1397
نویسنده :  

بخش سوم

در ادامه مطلب بررسی علت پرخاشگری در افراد مبتلا به دمانس، در این قسمت به عنوان بخش نهایی نیاز های روانشناختی مطرح می گردد.

نیازهای روانشناختی:

او ممکن است احساس کند که حق و حقوقش مورد احترام دیگران نیست و یا حتی نادیده گرفته می شود. این ممکن است به دلیل سوء برداشت و یا مشکلات حافظه باشد، اما نباید فراموش کرد که در بعضی اوقات ممکن است این احساس درست هم باشد. به عنوان مثال، ممکن است احساس کند که دیگران از انجام کارهایی که او دوست دارد انجام بدهد، جلوگیری می کنند یا حتی از اینکه قادر به انجام وظایف خود مانند درست کردن یک فنجان چای نیست احساس ناامیدی کند.

در صورت بروز افسردگی یا سایر مشکلات روحی و روانی در چنین افرادی مشکلات آنها نیز شدت می یابد.

آنها ممکن است قصد و هدف شخصی که ازشان مراقبت می کند را بد برداشت کنند. به عنوان مثال، مراقبت یک شخص دیگر از آنها ممکن است به عنوان یک تهدید و یا حمله به حریم شخصی خود تلقی شود. پذیرفتن کمک دیگران در کارهای شخصی شان مانند شستشو، لباس پوشیدن و یا رفتن به توالت می تواند ناراحت کننده و استرس زا باشد، به خصوص اگر فرد متوجه نباشد که چه اتفاقی دارد برایش می افتد.

اطرافیان و خانواده هایشان نیز ممکن است فرض کنند که آنها، دیگر نمی تواند کارهای خود را انجام دهند یا آنها را در تصمیماتی که بر زندگیشان تأثیر می گذارد، دخالت ندهند. این باعث می شود که فرد عصبانی شود زیرا به حرف هایش گوش نمی دهند و یا نادیده گرفته می شود.

محیطی که عجیب و غریب و نا آشنا به نظر می رسد نیز یک نوع احساس تهدید در او  ایجاد می  کند و ممکن است فکر کند که در خانه اش غریبه است.

در نهایت، دشواری در کار کردن در محیط بیرون از خانه باعث می شود که واقعیت را متفاوت از دیگران تجربه کنند. بدین معنا که اگر آنها بر این باورند که باید خودشان فرزندان را از مدرسه به خانه بیاورند، در صورتی که  دیگران  از انجام این کار جلوگیری کنند، احساس بدی به آنها دست می دهد و ممکن است پرخاش کنند.

در این سه قسمت دلایل احتمالی برای بروز پرخاشگری در افراد مبتلا به دمانس بررسی شد. با آگاهی از این شرایط امید است که بتوان بیشتر آنها را درک و حمایت کرد.

66 بازدیدها
Admin

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا