آیا کودک شما مبتلا به نقص توجه/بیش فعالی(ADHD) است یا فقط پُر جنب و جوش است؟

03 دی 1397
نویسنده :  

با وجود اینکه اکثر کودکان مبتلا به بیش فعالی/ نقص توجه (ADHD)  بسیار پُر جُنب و جوش و پُر انرژی هستند امّا تنها این عامل باعث نمی شود تا برای هر کودکی که اینگونه است تشخیص اختلال ADHD گذاشته بشود. در واقع در بعضی از انواع ADHD، فرد اصلا پُر جنب و جوش نیست. به عنوان مثال در ADD یا اختلالِ نقصِ توجه ، عامل بیش فعالی کمتر دیده می شود و نقص در توجه به ویژه در توجه پایدار و طولانی مدّت مشهود تر است.

در ادامه بیان ویژگی های کودکان مبتلا به نقص توجه/ بیش فعالی (ADHD)

می تواند به ما برای نگاه دقیق تر به این موضوع کمک کننده باشد:

  • کودکان مبتلا به ADHD اغلب دچار مشکل در پردازش اطلاعات هستند. به عنوان مثال در مدرسه و در کلاس درس وقتی معلّم سوالی را از دانش آموزان می پرسد و انتظار دارد تا دانش آموزان با سرعت و دقت به آن سوال پاسخ بدهند، کودکان مبتلا به ADHD در اینجا به مشکل بر می خورند و حتی ممکن است با وجود دانستن جوابِ صحیح آن سوال نتوانند به معلم پاسخ بدهند.
  • کودکان مبتلا به ADHD خیلی زود و به راحتی دچار خستگیِ ذهنی

می شوند و در تنظیم کردن هیجانات خود هم مشکل دارند. این مشکلات می تواند در طول زمان باعث گوشه گیری، کاهش اعتماد به نفس و اختلال در روابط اجتماعی فرد بشوند.

  • کودکان دچار ADHD اغلب با توانایی هایی مانند : برنامه ریزی کردن، اولویت بندی کارها، مهارت توجه و به یادآوری جزئیاتِ موضوعات و فعّالیت ها مشکل دارند و به همین خاطر این افراد در انجام کارهای گروهی و آموزشی به خصوص در محیط مدرسه به شدّت دچار مشکل می شوند
  • کودکان دارای ADHD بعضاً کوچکتر از سن واقعی خود رفتار می کنند. مثلاً یک کودک 11 ساله که دارای اختلال نقص توجه / بیش فعالی است ممکن است کارهایی را انجام بدهد که از یک کودک کم سن و سال انتظار می رود که هنوز با مفهوم خطر آشنا نشده است. به همین دلیل ممکن است کنجکاوی، ریسک پذیری و رفتارهای مخاطره آمیز در این کودکان حتی با افزایش سن دیده بشود.

در پایان، اگر کودک شما پُر انرژی است و به سختی یکجا می نشیند امّا در نشانه هایی که برای افرادِ مبتلا به ADHD گفته شد (مانند: کنترل رفتارهای پُر خطر، کنترل هیجانات، مهارت در توجه و توانایی دادن پاسخ های مناسب در خانه و مدرسه و ...) مشکلی ندارد، فرزند شما احتمالاً تنها پُر انرژی است. امّا با این همه اگر باز هم نگران وضعیت فرزند خود هستید می توانید با مشورت گرفتن از پزشکان و کارشناسان متخصص، ارزیابی دقیق تری را از وضعیت او داشته باشید.

منبع: مقاله ای از Keath Low از دانشگاه کارولینای شمالی- مرکز درمان بیماری های رشدی-تحولی  (February, 2018)

193 بازدیدها
Admin

تماس با ما

کلینیک مغز و شناخت Brain & Cognition Clinic   

بالا